CSS - Cyklosport Sobotka ONLINE BIKE E-SHOP

Běžecká obuv INOV-8

AKCE! Boty INOV-8 ROCLITE 290 (M) 

Cena: Kč s DPH
Velikost:
Dostupnost:Běžně dodáváme do 2 dnů
Množství:
Recenze konceptu R O C L I T E
Koncept Roclite je v produkci od roku 2006 a tak bylo na čase nějakou tu inovaci, možná i evoluci. Pamatuji se na svou úplně první produktovou konferenci v Anglii.  Sedělo nás tehdy u kulatého stolu asi 15, včetně majitele inovejtu, Wayna Edyho. Celou konferenci tehdy vedl hlavní designér Graham Jordison a historicky první "markeťák" Shane Ohly. Shane, který mimo jiné dnes stojí za exklusivní  lahůdkou Glen Coe Skyline, vytvořil podle mě nadčasové a musím bohužel také říct dosud nejlepší vizuály, které značku naprosto dokonale identifikovaly. Dodnes rád vzpomínám na divoké ranní výběhy po anglických fells a právě tady jsem se rozhodl, že první modely které do Česka a na Slovensko dovezeme, budou X-Talon a Roclite. A právě Shane mě tehdy nasměroval na model Roclite 285, který osobně považuji za jednu z nejlepších bot, kterou inov-8 historicky udělal...

Původní koncept Roclite byl postaven na mezipodešvích s dropem 12, 9, 6 a 3 mm a odpočátku si získal velkou řadu spokojených uživatelů, zejména díky možnosti výběru dropu. Zadáním pro vývoj bylo jednoznačné - udržet vyjímečnou funkčnost celého konceptu a nabídnout malinko větší univerzální využití na tvrdých cestách. Nová platforma mezipodešví prozatím pracuje s dropem 8 a 4 mm, nicméně finišuje se na vývoji a doplnění nulového dropu.


Podešev:


stará verze vs nová verze
Evoluce je patrná už jen z fotky. Zásadní v pozitivním směru jsou funkční vlastnosti, které dostala druhá generace Roclite. Původní podešev byla vyrobena z jediné, kontaktní směsi pryže. Tato podešev měla parádní vlastnosti v offroadu, hlubokém sněhu, ale horší už na tvrdším povrchu. Tady docházelo poměrně rychle k obrušování špuntů, přece jen určení původních roclite bylo 70% trail a 30% silnice.
Nová generace podešví Roclite je vyrobena ze tří různě tvrdých (hustých) směsí a parádně funguje na mixu různých povrchů. Poměr využití vidím někde mezi 60/40 ve prospěch trailu. Patní část (šedá) je vyrobena z nejtvrdší kontaktní směsi, aby nabídla co nejlepší otěruvzdornost v momentě vyšší únavy, kdy už hodně taháme nohy za sebou. Vnější okrajová část (černá) má poskytnout vyšší kontakt na tření v momentě běhu po kamenitém nebo skalnatém povrchu a proto je vyrobena z nejměkčí kontaktní směsi. Odrazová část podešve (červená) nabízí pak optimalizovanou střední tvrdost. Má nabídnout co nejpřesnější odraz, je tedy potřeba najít optimální balance mezi mezi kontaktními vlastnostmi a otěruvzdorností.

konstrukce špuntů
Zajímavým funkčním detailem je konstrukce špuntů na podešvi, které mají výšku 6 mm a lůžko každého špuntu je lehce podsazeno směrem dovnitř, do podešve. Při běhu na tvrdém povrchu se pak každý špunt lehce zatlačí do podešve, resp. mezipodešve a špunty tak působí jako lehký tlumič. Tímto se výrazně zvyšuje komfort běhu po tvrdé podložce, přitom není snížen grip na měkké podložce a neztrácí se komfort pro chodidla uvnitř boty, ani při dlouhém běhu. Právě naopak.

Stejně jako u všech ostatních podešví z naší produkce, najdete zde předtvarovanou zónu ohybu (metaflex), která napomáhá ohýbat masu materiálu v odrazové fázi běhu. Pata podešve je natvarována tak, aby efektivněji a na větší ploše paty podešve rozkládala došlapovou energii (terradapter). Tohle výrazněji ocení běžci a běžkyně, kteří primárně běhají přes paty. Rozložením došlapové energie na větší plochy paty dochází k plynulejšímu přechodu do odrazové fáze běhu a tím se pochopitelně běh stává lehce efektivnějším.

metashank - khaki barva
Mezi podešví a mezipodešví je tradičně vložen tenký polymerový film (metashank), jehož primární funkcí je ochránit chodidla před proražením podešve o ostré kameny. V patní části je tento film ohraničen pásmem "terradapter", pata je tedy volná a napomáhá tak k efektivnějšímu "čtení" probíhaného terénu (propriocepce). Od středu paty pak jeho tvar kopíruje tvar plantární fascie, neomezuje tedy flexibilitu boty. Tohle oceníte zejména v těžších technických pasážích, traverzech, atp.

Střed podešve je přetažen přes mezipodešev až na svršek výztuhou, kterou interně označujeme "Y lock" u modelů 290 a "X lock" u modelů 305. Prakticky má tato výztuha propojit a zpevnit kotníkovou část svršku. Tat výztuha na svršku nepřechází celým obvodem paty z jediného důvodu, a to je omezení tlaku na achilovky. Podrobněji popisuji níže, u jednotlivých modelových řad.

Směs mezipodešve je u celého konceptu totožná a nazýváme ji Powerflow. Podobně jako u podešve se jedná o komposit 2 směsí, kdy v patě máme o cca 10% měkčí směs z důvodu komfortu, tlumení a propriocepce a ve špičce na opak o 15% tvrdší, z důvodu efektivnějšího odrazu. Při odrazu z příliš měkké směsi dochází ke ztrátám energie a proto máme v této části lehce tvrdší směs, ze které se lze mnohem efektivněji a přesněji odrazit.


ROCLITE 290
Nebudu zastírat, tahle bota je raketa. Na začátku jsem zmiňoval přirovnání ke starému modelu Roclite 285, a update na 290ku se neskutečně povedl. Mezipodešev má 17,5 mm v patě, 13,5 mm ve špičce, drop 4 mm. Mezipodešev zde podle mě nabízí optimální mix vlastností jako jsou vnímavost, dynamika, přesnost, propriocepce, odezva, přechodová fáze do odrazu, komfort a tlumení pro skupinu pravidelných běžců a běžkyň.
Bezešvý svršek je složen ze dvou pevných meshovým materiálů, které jsou dále vyztuženy na potřebných místech. Zásadní a vítanou změnou je nové kopyto. Již delší dobu jsme zaznamenávali reakci, že kopyto Standard je příliš široké, zejména pro holky a kopyto Precision je naopak příliš úzké. Celý koncept Roclite je tedy vyroben na kompletně novém kopytě Medium, které je celkově užší. Zásadní změnu pocítíte zejména v patní části. Něco málo o vývoji běžecké boty se můžete dočíst v tomto seriálu.

Špička svršku je trojitě vyztužena pryžovou výztuhou. Jedná se o klasický okop, aby byly ochráněny prsty v případě nakopnutí nějakých klacků, kamenů, atp. Na tuto výztuhu navazuje TPU obsázka kolem celé přední části svršku, která primárně stabilizuje chodidla v lůžku boty a sekundárně lehce zvyšuje životnost svršku. Celá přední část svršku je vyrobena z prodyšného a pevného sendviče, nečekejte zde žádnou výraznou voděvzdornost. Zásadním funkčním parametrem je prodyšnost. Čím lepší klima v botě, tím lepší kondice (stav) chodidel.
Nártová část svršku a originální systém šněrování (adapterweb) je naopak vyrobena z pevnějšího materiálu. Bota fakticky drží na nártu a příčná klenba má volný a ničím neomezený prostor k přirozené práci. Zásadním je zde ale dobře zvolený tvar obuvi a proto velmi dobře zkoušejte na prodejnách.
Šněrování je vyvedeno na nylonové popruhy. Tato celkem jednoduchá úprava výrazně zvyšuje komfort v botě. Při klasickém šněrování jsou chodidla upnuta v botě víceméně v jedné rovině. Zde se vyšněrování a upnutí boty na nárt rozkládá na mnohem větší ploše nártu a tím se parádně zvyšuje komfort.

Tradičně měkčí opatek je citlivý k achilovkám a o lepší fixaci kotníku v botě se stará externí výztuha Y lock, která vychází už ze středu podešve. Tato výztuha není přetažena přes patu hlavně z toho důvodu, aby nedocházelo k otlakům achilovek. Celá pata je tak krásně měkká a citlivá. V případě nějakých anomálií, výrustků na patách chodidel se dá vnitřní opatek aktivovat a následně lehce natvarovat na paty uživatele. Problém se tím nevyřeší, nicméně tato "kustomizace" může výrazným způsobem zpříjemnit běh pro majitele takhle poškozených chodidel. Přesný postup vám jistě ráda sdělí obsluha v běžeckých speciálkách, kterou k tomuto školíme.
Na svršku 290ky nenajdete poutka na návlek, která se se bohužel nepodařilo nějak rozumně zakomponovat. V každém případě se dát použít návlek Debrisgaiter 32 a hlavně, na zimu 2017 připravujeme návlek, který nabízí řešení 2v1 :-)


ROCLITE 305Vyšší brácha rakety Roclite 290 nese označení Roclite 305 a nabízí se i v provedení s Gore-Tex membránou. Mezipodešev má 22,5 mm v patě, 14,5 mm ve špičce, drop 8 mm. Vyšší platformu tedy uvítají spíše hobíci, bota nabízí hodně vysoký komfort na dlouhé běhy. Konstrukce podešve a mezipodešve je identická s nižší verzí, všechny parametry tedy najdete výše.

Svršek je ve špičce oproti 290ce více zavřený, nabízí tedy lehce menší prodyšnost. Zásadní rozdíl je v konstrukci jazyka, ten je u 305ky po celé délce, z obou stran našit přímo na svršek. Tvoří tak kompaktní, a hlavně velmi komfortní "střevíček" na velmi dlouhé běhy. Koncový "motýlek" jazyka je pak více polstrovaný, zabraňuje nečistotám vniknout dovnitř boty a zvyšuje komfort.

Další významný rozdíl je ve stabilizaci paty. Patní část svršku je vyztužena TPU výztuhou "X-lock", která výrazně lépe fixuje kotník v lůžku boty a zpevňuje také nárt. Přesně tento prvek určitě ocení hobíci v trailovém prostředí, kteří v této botě získají benefit vyšší stability. Achilovky jsou opět volně, takže na ně nebude vyvíjen žádný tlak od výztuhy. Součástí výztuhy jsou také kapsičky na upevnění RU návleku.


Kde je Roclite doma?


Roclite je multisportovní koncept, který je vyvíjený do alpského prostředí. Nečekejte tady špičkový grip jako u X-talonů, X-claw nebo hřebových speciálů. Určitě tu oceníte jakousi univerzálnost využití na jakékoliv outdoorové aktivity. České i slovenské trailové prostředí je podle mě ideálním terénem pro tento koncept. Nakonec sám jsem většinu kilometrů nabíhal ve Vizovických vrších, Hostýnkách a Javornících. Komu nevyhovuje široký Terraclaw nbeo Trailtalon, rozhodně se najde v nových Roclite.

V minulosti byla součástí konceptu Roclite také několik kotníkových modelů, které patřily do kategorie Fast&Light. Skalní příznivci značky si jistě vzpomenou na nejlehčí koženou kotníkovou botu s GTX membránou, Roclite 400 GTX a další.
Dnes, nově představený koncept zahrnuje tři modely postavené na vyšší platformě s dropem 8mm. Všechny spadají do outdoorové kategorie Fast&Light, pro česko-slovenský trh dovážíme zatím jen verzi s Gore-tex membránou, Roclite 325 GTX. Svršek i spodek této boty vychází z konstrukce nízké verze 305, bota má jen kotníkový střih.Vývoj se dále soustředí na dopracování varianty s nulovým dropem, aby byl celý koncept ucelený na nabídku 0, 4 a 8 mm.
Za zmínku určitě stojí fakt, že Roclite 290 byl na sklonku loňského roku označen on-line magazínem Rungo.cz, nejlepší novinkou roku 2016
Nezávislá recenze modelu Roclite 290 od Víti Kněžínka
Nezávislá recenze modelu Roclite 305 od Iana Corlesse

« zpět
designed by Panavis & Panadela | contents ©2024 Cyklosport Sobotka | powered by Online Shop Panavis v2.8 & Quick.Cart